Filozofia Książka Nowość wydawnicza Studio DTP Academicon

Filozofuj z dziećmi

Mamy przyjemność ogłosić, że dzisiaj nakładem Wydawnictwa Academicon ukazała się książka Filozofuj z dziećmi. Poradnik do prowadzenia filozoficznych dociekań z dziećmi i młodzieżą autorstwa Łukasza Krzywonia. Jest to świetny, ilustrowany przewodnik dla tych, który chcieliby kształcić w dzieciach dociekliwość i kreatywność.

Oto co sam autor mówi we wstępie o celu wydania tej książki:

Kiedy szukałem materiałów w języku polskim, stało się dla mnie jasne, że na rynku polskim przydałaby się publikacja promująca narzędzia do prowadzenia zajęć z dziećmi. W moich poszukiwaniach spotkałem się z ciężko dostępnymi już tłumaczeniami pionierów tego kierunku, kilka dosyć dobrych, ale krótkich opracowań na temat, a także parę rozpraw akademickich, być może mniej czytelnych dla niewtajemniczonych w zagadnienia metafilozofii. Celem tej publikacji było napisanie przystępnego i praktycznego przewodnika do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą, takiego w stylu „weź i to zrób”. Książka nie wyczerpuje tematu, ale powinna być wystarczającym pakietem startowym, by móc po jej przeczytaniu poprowadzić zajęcia i uczyć się dalej. Mam nadzieję, że spełni Państwa oczekiwania.

Filozofuj z dziecmi_baner 1
Filozofuj z dziecmi_baner 3
Filozofuj z dziecmi_baner 2
Filozofuj z dziecmi_baner 1 Filozofuj z dziecmi_baner 3 Filozofuj z dziecmi_baner 2

* * *

Pojawienie się na rynku wydawniczym pozycji dotyczącej prowadzenia dociekań filozoficznych z dziećmi jest niezmiernie pożądane. Książka Łukasza Krzywonia jest poradnikiem. Autor minimalizuje teoretyczne wprowadzenie do pracy metodą dociekań filozoficznych, koncentruje się natomiast na praktycznych wskazówkach służących jej zastosowaniu. Powoduje to, że zrozumienie tekstu nie sprawia czytelnikowi trudności. Przyczynia się do tego „luźny”, przestrzenny układ treści, urozmaicony schematami, wyróżnieniami i ilustracjami.

Na podstawie recenzji wydawniczej prof. dr hab. Aldony Pobojewskiej

* * *

To my infantylizujemy świat dzieci. One stawiają trudne filozoficzne pytania, a my im opowiadamy o kotku Mruczusiu, który lubi mleczko

Dlaczego to robimy? Bo nie umiemy filozofować.

One [dzieci], gdy tylko nauczą się dobrze mówić, zadają trudne, filozoficzne pytania, które nas często przerastają. Więc zbywamy je albo udzielamy głupich odpowiedzi. Trudno powiedzieć dziecku, że nie umiemy tego wyjaśnić. A dzieci, nawet małe, dobrze rozumieją, czym jest dobro, a czym zło, chętnie rozmawiają o moralności, o transcendencji, są otwarte na filozoficzne dociekania. Filozofia jest znacznie trudniejsza dla nas dorosłych niż dla dzieci. One są na trudne pytania gotowe, my często nie.

Dlatego bardzo się cieszę, że ukazała się książka Łukasza Krzywonia Filozofuj z dziećmi, która zawiera wiele praktycznych wskazówek, jak takie zajęcia / lekcje zorganizować.

Marzena Zylinska


Zob. od autora i spis treści.

Zob. recenzję książki na blogu Wolne Dzieci.

Zob. recenzję książki na blogu Tam, gdzie matka mówi dobranoc.


Zamów książkę teraz


Łukasz Krzywoń – ur. w 1979 roku w Katowicach, magister filozofii, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, od 2004 roku żyje w Irlandii. Jego praca magisterska Ukryty Blask ukazała się drukiem w 2005 roku. Filozof, artysta, muzyk. Od 10 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, prowadząc m.in. dociekania filozoficzne w szkołach. Jego projekt Little Rainbow Academy oferuje wybór zajęć dla różnych grup wiekowych, kierując się mottem „Szczęśliwsze pokolenia, szczęśliwszy świat!”. Przeprowadził setki warsztatów dla szkół i organizacji. Jest specjalistą ds. filozofii dla dzieci z The Philosophy Foundation w Londynie i aktywnym członkiem SOPHIA, czyli Europejskiej Fundacji na rzecz Rozwoju Dociekań Filozoficznych z Dziećmi. Uczy też w szkołach o ochronie środowiska, organizuje kółka bębniarskie, męskie kręgi, uczy polinezyjskiego Sasa, maluje artystyczne murale, z różnymi grupami tworzy artystyczne mandale, uczy tai chi, praktyki uważności i relaksacji. W ramach crowdfundingowej akcji finansowania tej książki poprowadził też szkolenia pt. „Filozofuj z dziećmi w klasie” dla nauczycieli Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Verne.


Patroni medialni

           


Autor: Łukasz Krzywoń
Wydawca:
Wydawnictwo Academicon
Miejsce i rok wydania: Lublin 2019
Stron:
180
Oprawa: miękkaKsiążka została przygotowana przez nasze Studio DTP.

Wykonaliśmy:

  • projekt graficzny okładki
  • layout
  • skład i łamanie
  • przygotowanie do druku

 

5 komentarzy

Kliknij, aby skomentować