Aktualności Nowość wydawnicza Open Access Raport Socjologia Studio DTP Academicon

Rosyjscy emigranci polityczni

Właśnie ukazała się najnowsza publikacja elektroniczna Rosyjscy emigranci polityczni prof. Piotra Długosza. Publikacja przygotowana została przez Studio DTP Academicon i dostępna jest w systemie OPM Wydawnictwa Academicon.

Celem niniejszych badań była próba opisania charakterystyki społeczno-demograficznej rosyjskich emigrantów politycznych oraz analiza ich sytuacji społeczno-ekonomicznej po wyjeździe z Federacji Rosyjskiej. Ponadto badania były prowadzone w celu uzyskania diagnozy kondycji psychospołecznej oraz sposobów radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego przez migrantów. Niniejsza analiza była poważnym wyzwaniem metodologicznym, gdyż rosyjscy migranci przymusowi są bardzo nieufni i – mimo opuszczenia totalitarnego reżimu – żyją w ciągłym zagrożeniu i lęku przed represjami ze strony służb bezpieczeństwa. Pomysł na realizację badań zrodził się w Interdyscyplinarnym Laboratorium Badania Skutków Wojen i Katastrof w trakcie analizy sytuacji ukraińskich uchodźców wojennych. Po trzykrotnym przebadaniu ukraińskich uchodźców przymusowych, przyszedł czas na dokładne przyjrzenie się tej części rosyjskiego społeczeństwa, która sprzeciwiała się wojnie i agresji swojego kraju na Ukrainę. Dobór respondentów do próby miał charakter okazjonalny, okolicznościowy. W sondażu udział wzięli ochotnicy. Po weryfikacji wypełnionych ankiet do analizy zakwalifikowano 164 poprawnie wypełnione kwestionariusze. Sondaż realizowano za pomocą techniki CAWI przy wykorzystaniu narzędzia Lime Survey. Badania prowadzono w marcu i kwietniu 2025 r.

 

Czytaj raport online w systemie OMP

 

Tytuł: Rosyjscy emigranci polityczni
Autor: Piotr Długosz
Wydawca: Wydawnictwo Academicon
Miejsce i rok wydania: Lublin 2025
Stron:
13
DOI: 10.52097/acapress.9788367833295

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z innymi publikacjami prof. Długosza, m.in. z pierwszym raportem Młodzież w epoce kryzysów dotyczącym sytuacji maturzystów roku 2024. Badania te zostały przeprowadzone w styczniu 2024 roku w ramach projektu ćwiczeniowo-badawczego. W realizacji sondażu wzięło udział 99 studentów Instytutu Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych. Ciekawym uzupełnieniem raportu może być także lektura ostatniego raportu Ukraińskie uchodźczynie wojenne. Trzeci rok w Polsce, która została wydana w marcu tego roku.

KILKA SŁÓW O AUTORZE

Piotr Długosz – doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie socjologia, profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Kierownik Katedry Metodologii Badań Społecznych oraz dyrektor Centrum Badań Młodzieży na tejże uczelni. Założyciel Interdyscyplinarnego Laboratorium Badań Wojny w Ukrainie. Autor 10 książek i około 150 publikacji w krajowych i zagranicznych czasopismach. Kierownik 2 międzynarodowych grantów badawczych, dotyczących skutków zdalnej edukacji wśród uczniów, przyznanych przez NAWA i Visegrad Grants.


Książka została przygotowana przez nasze Studio DTP.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować