Właśnie ukazała się najnowsza publikacja elektroniczna Rosyjscy emigranci polityczni prof. Piotra Długosza. Publikacja przygotowana została przez Studio DTP Academicon i dostępna jest w systemie OPM Wydawnictwa Academicon.
Celem niniejszych badań była próba opisania charakterystyki społeczno-demograficznej rosyjskich emigrantów politycznych oraz analiza ich sytuacji społeczno-ekonomicznej po wyjeździe z Federacji Rosyjskiej. Ponadto badania były prowadzone w celu uzyskania diagnozy kondycji psychospołecznej oraz sposobów radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego przez migrantów. Niniejsza analiza była poważnym wyzwaniem metodologicznym, gdyż rosyjscy migranci przymusowi są bardzo nieufni i – mimo opuszczenia totalitarnego reżimu – żyją w ciągłym zagrożeniu i lęku przed represjami ze strony służb bezpieczeństwa. Pomysł na realizację badań zrodził się w Interdyscyplinarnym Laboratorium Badania Skutków Wojen i Katastrof w trakcie analizy sytuacji ukraińskich uchodźców wojennych. Po trzykrotnym przebadaniu ukraińskich uchodźców przymusowych, przyszedł czas na dokładne przyjrzenie się tej części rosyjskiego społeczeństwa, która sprzeciwiała się wojnie i agresji swojego kraju na Ukrainę. Dobór respondentów do próby miał charakter okazjonalny, okolicznościowy. W sondażu udział wzięli ochotnicy. Po weryfikacji wypełnionych ankiet do analizy zakwalifikowano 164 poprawnie wypełnione kwestionariusze. Sondaż realizowano za pomocą techniki CAWI przy wykorzystaniu narzędzia Lime Survey. Badania prowadzono w marcu i kwietniu 2025 r.
Tytuł: Rosyjscy emigranci polityczni
Autor: Piotr Długosz
Wydawca: Wydawnictwo Academicon
Miejsce i rok wydania: Lublin 2025
Stron: 13
DOI: 10.52097/acapress.9788367833295
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z innymi publikacjami prof. Długosza, m.in. z pierwszym raportem Młodzież w epoce kryzysów dotyczącym sytuacji maturzystów roku 2024. Badania te zostały przeprowadzone w styczniu 2024 roku w ramach projektu ćwiczeniowo-badawczego. W realizacji sondażu wzięło udział 99 studentów Instytutu Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych. Ciekawym uzupełnieniem raportu może być także lektura ostatniego raportu Ukraińskie uchodźczynie wojenne. Trzeci rok w Polsce, która została wydana w marcu tego roku.
KILKA SŁÓW O AUTORZE
Piotr Długosz – doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie socjologia, profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Kierownik Katedry Metodologii Badań Społecznych oraz dyrektor Centrum Badań Młodzieży na tejże uczelni. Założyciel Interdyscyplinarnego Laboratorium Badań Wojny w Ukrainie. Autor 10 książek i około 150 publikacji w krajowych i zagranicznych czasopismach. Kierownik 2 międzynarodowych grantów badawczych, dotyczących skutków zdalnej edukacji wśród uczniów, przyznanych przez NAWA i Visegrad Grants.
Książka została przygotowana przez nasze Studio DTP.
Skomentuj