Autor: Joanna Sadowska-Mazuryk
Wydawca: Wydawnictwo Academicon
Miejsce i rok wydania: Lublin 2018
Stron: 158
Oprawa: miękka
Zamów książkę teraz
Za zachowania ryzykowne uważa się takie działania, które mogą powodować negatywne konsekwencje zdrowotne, psychiczne i społeczne. Początkowo były one nazywane zachowaniami problemowymi. Za twórcę teorii zachowań problemowych uważa się Richarda Jessora. Jego liczne publikacje stały się podwaliną dzisiejszej wiedzy na temat zachowań ryzykownych.
Do najpowszechniejszych zachowań ryzykownych u młodzieży należą: używanie substancji psychoaktywnych (np. alkoholu, papierosów, narkotyków), udział w bójkach oraz przedwczesne współżycie seksualne.
[…] Na podejmowanie przez młodzież zachowań ryzykownych wpływają liczne czynniki, takie jak: relacje z rodzicami, trudności szkolne, problemy emocjonalne. Okres dojrzewania jest złożonym i burzliwym czasem w życiu większości nastolatków przechodzących wtedy szereg zmian fizycznych, psychicznych oraz społecznych. Aby zbudować własną autonomię, zaczynają oni poddawać w wątpliwość znane reguły dotyczące zachowania. Dla adolescencji charakterystyczne jest podejmowanie nowych wyzwań i eksperymentowanie, jednakże wynikające z nich niektóre zachowania mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Ważnym aspektem badań nad okresem dojrzewania jest ocena zagrożeń wynikających z podejmowania zachowań ryzykownych.
Z Przedmowy
Książka została przygotowana przez nasze Studio DTP.
Wykonaliśmy:
- projekt graficzny okładki
- layout
- skład i łamanie
- przygotowanie do druku
Skomentuj