Tytuł: Nadzieja z Melos. Przyczynek do debaty nad pojęciem elpis
Autor: Jacek Jaśtal
Wydawca: Wydawnictwo Academicon
Miejsce i rok wydania: Lublin 2021
Stron: 192
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-67134-01-9
DOI: 10.52097/acapress.9788367134019
Jest to książka o nadziei. Moim celem nie jest jednak prezentacja stanu współczesnych badań nad tym pojęciem. Ograniczam się do prezentacji tematu nadziei w myśli antycznej, ale nie jest to też monografia na temat elpis. Nie trzymam się rygorystycznie chronologii, nie zmierzam do ścisłego odtworzenia poglądów przywoływanych myślicieli, świadomie traktuję je raczej jako inspiracje, by poszukiwać własnych wyjaśnień. Chcę jedynie lepiej zrozumieć, co czuje człowiek, kiedy odwołuje się do nadziei i jaką funkcję pełni ona w naszym życiu.
Za punkt odniesienia rozważań służą wydarzenia na Melos z owego nieszczęsnego roku, kiedy przypłynęli tam Ateńczycy. Nie interesuje mnie jednak – jak Tukidydesa – przypadek Melos jako casus z zakresu filozofii politycznej, ale konkretni ludzie, Melijczycy. Jest to zatem książka o nadziei w sytuacjach, gdy ważą się ludzkie losy. Dla mieszkańców Melos była to sprawa życia i śmierci, ale równie silne nadzieje nie muszą się wiązać z aż tak dramatycznymi wydarzeniami. Dlatego mam nadzieję – no cóż, nie sposób wyrazić tego inaczej – że jest to także książka o każdym z nas.
Wstęp
Zob. spis treści
KILKA SŁÓW O AUTORZE
Jacek Jaśtal – dr hab. filozofii, zajmuje się metaetyką, historią etyki (w szczególności starożytnej), socjologią moralności oraz współczesnymi zmianami społecznymi związanymi z rozwojem technologii informatycznych. Opublikował m.in. książki: Etyka i charakter (2004), Natura cnoty. Problematyka emocji w neoarystotelesowskiej etyce cnót (2009), Etyka i czas. Wariacje aretologiczne (2015), Czas i bezczasowość. Konstrukcje społeczne i doświadczenie osobowe (2018, wraz z I. Butmanowicz-Dębicką). Pracuje na Politechnice Krakowskiej.
Książka została przygotowana przez nasze Studio DTP.
Skomentuj