Zestawiamy poniżej najczęściej zadawane pytania (FAQ), jakie autorzy i redaktorzy nadsyłają do nas. Pytania i odpowiedzi będą na bieżąco uzupełniane. Jeśli macie pytanie, które nie znajduje się w poniższym zestawieniu, nie wahajcie się napisać do nas: wydawnictwo@academicon.pl. Chętnie odpowiemy na nie i uzupełnimy FAQ.


Czy w WA obowiązuje minimalna wymagana objętości monografii?

Nie, nie obowiązuje. Dla WA najważniejsze są rekomendacje zawarte recenzji monografii. Jeśli recenzent naukowy nie wskazuje, że objętość monografii stanowi jej wadę, to WA nie narzuca żadnych formalnych limitów. 

Czy WA finansuje wydanie z własnych środków?

To zależy. Jeśli książka ma potencjał rynkowy, WA bierze pod uwagę zainwestowanie własnych środków. Jednak większość książek naukowych nie ma takiego potencjału, zwłaszcza że preferujemy i promujemy publikację w otwartym dostępie, i WA nie może liczyć na zwrot kosztów zainwestowanych w wydanie, dlatego wymagamy zewnętrznego finansowania. W przypadku wybranych monografii wspieramy autora w pozyskaniu finansowania z grantów.

Jakie informacje są potrzebne do wyceny wydania monografii?

Wykaz takich informacji znajduje się > tutaj.

Czy WA wydaje tylko książki z zakresu filozofii?

Nie. Dopuszczamy także książki z innych dyscyplin naukowych.

Czy WA wydaje tylko książki?

Nie. Wydajemy także czasopisma i gry dydaktyczne.

Czy WA wydaje tylko monografie?

Nie. Wydajemy także prace zbiorowe i czasopisma.

Czy WA wydaje tylko książki naukowe?

Nie. Wydajemy też książki (a także czasopisma, gry) popularnonaukowe, dydaktyczne i inne. Celowo nie podajemy zamkniętego wykazu rodzaju książek, jakie możemy wydać, bo jesteśmy otwarci praktycznie na niemal wszystkie rodzaje publikacji. Wszystko zależy od tematu i stylu, który przypadnie nam do gustu. Marzy nam się np. wydanie powieści historycznofilozoficznej o Szkole Lwowsko-Warszawskiej.

Ile czasu potrzeba na wydanie książki w WA?

To zależy. Przede wszystkim od jej objętości i stopnia trudności prac wydawniczych. Dla książki 10-arkuszowej szacowany czas („spokojnego”) wydania to pół roku. 

Co to jest arkusz wydawniczy?

Arkusz wydawniczy to:

  • 40 000 znaków ze spacjami (proza) albo 
  • 700 linijek (poezja), albo
  • 3000 cm2 powierzchni ilustracji, zdjęć, tabel, diagramów itp.

W razie dalszych pytań napisz do nas: wydawnictwo@academicon.pl