Zamów książkę w Księgarni Academicon!
Polskie prawo wyznaniowe – podobnie jak prawo konstytucyjne i inne gałęzie prawa – staje się coraz bardziej „prawem orzeczniczym”, tzn. opartym na sądowej interpretacji przepisów prawa. Szczególna rola w tym zakresie przypada Trybunałowi Konstytucyjnemu, który badając zgodność z art. 25 i 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. przepisów rangi ustawowej i podustawowej, nie tylko ocenia ich konstytucyjność, ale także interpretuje normy dotyczące szeroko rozumianej problematyki wyznaniowej. Stąd zarówno w procesie edukacji prawniczej czy administracyjnej, ale także w praktyce stanowienia i stosowania prawa nie może zabraknąć odniesień do orzeczeń sądu konstytucyjnego poświęconych wolności sumienia i religii oraz zasad relacji między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi.
[…]W opracowaniu wyróżniono ponad trzydzieści haseł głównych i kilkadziesiąt pobocznych, co ma ułatwić odnalezienie odpowiedniego fragmentu uzasadnienia orzeczenia. W ramach poszczególnych haseł głównych ułożonych alfabetycznie orzeczenia zostały uporządkowane chronologicznie – od najstarszych do najnowszych – w celu ukazania rozwoju linii orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego w zakresie spraw wyznaniowych.
Opracowanie Polskie prawo wyznaniowe. Wybór orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego jest adresowane do szerokiego grona odbiorów. Mamy nadzieję, iż stanie się ono istotną pomocą dla nauczycieli akademickich i studentów, praktyków (adwokatów, notariuszy, prokuratorów, radców prawnych i sędziów) oraz innych osób, które w swojej pracy zawodowej zajmują się prawem wyznaniowym.
Z wprowadzenia Michała Poniatowskiego i Pawła Sobczyka
Redaktorzy: Michał Poniatowski, Paweł Sobczyk
Wydawca: Wydawnictwo Academicon
Miejsce i rok wydania: Lublin 2016
Stron: 398
Oprawa: miękka
Skomentuj