Książka Nowość wydawnicza

Słój pamięci

Okładka książki pt. "Słój pamięci"
„Słój pamięci” to wyjątkowy zbiór felietonów i prób literackich autorstwa prof. Jana Kłosa wydany przez Wydawnictwo Academicon. Zachęcamy do lekturowej degustacji!

 Tytuł: Słój pamięci
Autor: Jan Kłos
Wydawca: Wydawnictwo Academicon
Miejsce i rok wydania: Lublin 2021
Stron:
301
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62475-80-3


Zamów książkę teraz


Zapełniłem mój symboliczny Słój wydarzeniami i ludźmi spotkanymi w drodze. Podobnie każdy człowiek ma swój słój, do którego odkłada rzeczy i ludzi, kiedy czyni to świadomie. Jednocześnie jednak wiele spraw trafia do takiego słoja w sposób nieświadomy. Dopiero po latach, gdy zastanawiamy się nad sobą i nad własną drogą, stawiamy nasz słój w słońcu pamięci i przyglądamy się jego zawartości. Znajdujemy w nim różnorakie smaki dzieciństwa, młodości, dojrzałości, starości. Książka Słój pamięci jest taką zachętą do przyjrzenia się swojemu słojowi pamięci, temu zapisowi i źródłu naszej tożsamości. Znajdzie w niej czytelnik zarówno felietony z różnych okresów mojego życia, jak również próby literackie. Zdrowa dieta powinna być zróżnicowana. Taki też jest mój Słój. Zapraszam każdego do degustacji.

prof. Jan Kłos


Sloj pamieci_baner_1
Sloj pamieci_baner_2
Sloj pamieci_baner_3
Sloj pamieci_baner_1 Sloj pamieci_baner_2 Sloj pamieci_baner_3

W każdej przestrzeni życia i pracy, w hucie, kopalni czy na budowie, można być artystą Nieskończonego – i chronić przygodne od zapomnienia – myśl natrętna, egzystencjalny zaczyn niczym zalewa w – tytułowym – słoju przenikająca zamknięte w nim utwory. Leitmotiv ich stylu, treści i kompozycji. Smaczne uzupełnienie naszej codziennej diety – pokusa dla czytelnika, by go otworzyć i spróbować, jak smakuje jego zawartość. Ale gdy już odkryjemy w tym słoju smak bycia życiowym artystą, to odczujemy go bardziej metafizycznie i mistycznie niż awangardowo. Będzie to ćwiczenie z pamięci smakowej, które przypomni nam o tym, że każdy z nas przecież kiedyś odbije się delikatnie od przestrzeni i odleci „pozostawiając wszystko i wszystkich za sobą”.

prof. dr hab. Jan P. Hudzik


Zob. spis treści, posłowie


KILKA SŁÓW O AUTORZE

Jan Kłos – pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz PWSZ Chełm, profesor nauk humanistycznych; filozof i tłumacz; zajmuje się etyką, doktrynami społeczno-politycznymi (zwłaszcza XIX wieku), filozofią systemu politycznego USA, także problemami związanymi z teoriami środków masowego przekazu, problemami moralnymi współczesnej kultury; jest autorem artykułów i książek, m.in. John Henry Newman i filozofia (TNKUL, Lublin 1999); Pewność wobec niepewności. Szkic z filozofii wiary Johna Henry’ego Newmana (Wydawnictwo KUL, Lublin 2003); Wolność-indywidualizm-postęp. Liberalizm konserwatywny wobec nowoczesności (Wydawnictwo KUL, Lublin 2007); Faith, Freedom & Modernity. Christianity and Liberalism in the Nineteenth Century (Acton Institute, Grand Rapids 2010); Kryzys cywilizacji europejskiej wobec chrześcijaństwa w myśli Juana Donoso Cortésa (Academicon, Lublin 2017). Jest także autorem zbioru opowiadań Koncert a-moll i inne opowiadania (Norbertinum, Lublin 2003) i laureatem Nagrody im. Michaela Novaka (2006).Książka została przygotowana przez nasze Studio DTP.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować