Właśnie ukazała się najnowsza publikacja elektroniczna Ukraińskie uchodźczynie wojenne. Trzeci rok w Polsce prof. Piotra Długosza. Publikacja przygotowana została przez Studio DTP Academicon i dostępna jest w systemie OPM Wydawnictwa Academicon.
Nowy raport z badania Ukraińskie uchodźczynie wojenne. Trzeci rok w Polsce, przeprowadzony przez Interdyscyplinarne Laboratorium Badań nad Wojnami i Katastrofami, jest ważny dla zrozumienia sytuacji migrantek wojennych w Polsce po trzech latach wojny. Prowadzone po raz trzeci badanie sondażowe wśród ukraińskich uchodźczyń wojennych ma na celu sprawdzenie rzetelności pomiaru za pomocą ankiety online w trudnej do badania zbiorowości. Jest to badanie replikacyjne pozwalające na sprawdzenie wcześniej zdobytej wiedzy oraz badanie dynamiczne dające możliwość obserwacji trendów. Wyniki wskazują, iż ukraińskie uchodźczynie wojenne coraz lepiej integrują się z polskim społeczeństwem. Pojawiają się też niepokojące sygnały, iż – w stosunku do wcześniejszego pomiaru – pogarszają się wskaźniki zdrowia psychicznego w badanej zbiorowości. Może to świadczyć o występowaniu skumulowanego stresu, na który narażone są kobiety-uchodźczynie.
Tytuł: Ukraińskie uchodźczynie wojenne: Trzeci rok w Polsce
Autor: Piotr Długosz
Wydawca: Wydawnictwo Academicon
Miejsce i rok wydania: Lublin 2025
Stron: 11
DOI: 10.52097/acapress.9788367833288
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z innymi publikacjami prof. Długosza, m.in. z pierwszym raportem Młodzież w epoce kryzysów dotyczącym sytuacji maturzystów roku 2024. Badania te zostały przeprowadzone w styczniu 2024 roku w ramach projektu ćwiczeniowo-badawczego. W realizacji sondażu wzięło udział 99 studentów Instytutu Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych. Ciekawym uzupełnieniem raportu może być także lektura książki Uchodźcy wojenni z Ukrainy – życie w Polsce i plany na przyszłość, która została wydana w 2022 roku.
KILKA SŁÓW O AUTORZE
Piotr Długosz – doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie socjologia, prof. UP. Kierownik Katedry Metodologii Badań Społecznych oraz dyrektor Centrum Badań Młodzieży na Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Założyciel Interdyscyplinarnego Laboratorium Badań Wojny w Ukrainie. Autor 8 książek i około 150 publikacji w krajowych i zagranicznych czasopismach. Kierownik 2 międzynarodowych grantów badawczych, dotyczących skutków zdalnej edukacji wśród uczniów, przyznanych przez NAWA i Visegrad Grants.
Książka została przygotowana przez nasze Studio DTP.
Skomentuj