Filozofia Książka

Osoba nową zasadą

Zapisz się do newslettera:

Zgłoś konferencję, wypełniając formularz, który można pobrać > tutaj.

Dołącz o zespołu redakcyjnego portalu Academicon. Więcej informacji > tutaj.

Zamów książkę w Księgarni Academicon!

logo ksiegarnia academicon

„Zasada osoby” prowadzi do refleksji nad odmiennością i wyjątkowością człowieka. Fundamentalne twierdzenie o wyjątkowości człowieka, jedynego gatunku pośród prawie dwóch milionów gatunków zwierząt, który potrafi posługiwać się językiem jest nieprzemijającym zarzutem w stosunku do darwinizmu i ewolucjonizmu z jego wizją człowieka jako przypadkowego produktu ewolucji. „Zasada osoby” stanowi podstawę nieustannej rewolucji w myśleniu i w życiu; jest jednym z niewielu czynników, które są w stanie inspirować do działania. Jaka będzie jej przyszłość? Można ją rozumieć na dwa sposoby: w sensie, że zasada ta zostanie rozciągnięta na obszary kulturowe, które dotąd uznają ją tylko w niewielkim stopniu, oraz w tym sensie, że w przyszłości nadal będą istniały osoby, tj. że postęp technologiczny nie dojdzie do punktu, w którym życie osobowe na Ziemi nie będzie możliwe, np. z powodu wojny światowej czy nieodwracalnej katastrofy ekologicznej, spowodowanej choćby dewastacją stworzenia czy niekontrolowanym i autodestrukcyjnym wzrostem demograficznym. Żyjemy nadal, chociaż z obawą, ideałem postępu. Ale, o jaki postęp chodzi? Czy oprócz postępu technicznego nie powinien istnieć również postęp w mądrości? Ideał postępu technicznego i produkcyjnego sam z siebie nie służy osobie, a nawet mógłby ją zniszczyć, gdyby człowieka postanowiono poddać manipulacji technicznej i genetycznej. W każdym razie problem ten ma wymiar indywidualny i uniwersalny właśnie dlatego, że jesteśmy osobami.

[Autor]


Autor:Vittorio Possenti
Tytuł
:Osoba nową zasadą
Seria
: Monografie i studia z filozofii realistycznej
Miejsce i rok wydania: Lublin 2017
Stron: 
350
ISBN
: 978-83-60144-97-8
Oprawa
: miękka


 

Zamów książkę w Księgarni Academicon!

logo ksiegarnia academicon

Zleć nam wydanie

Zapraszamy autorów monografii, prac doktorskich, habilitacyjnych i innych prac naukowych, popularnonaukowych i dydaktycznych do wydania książki w nowoczesnym Wydawnictwie Academicon. Zapraszamy także do współpracy wydawniczej redaktorów czasopism, serii wydawniczych i prac zbiorowych.

Zleć nam skład i łamanie

Nasze Studio DTP wykonuje wysokiej jakości prace w zakresie składu i łamania tekstów oraz projektowania i obróbki graficznej.

Zamów książkę

Nasza e-księgarnia, gdzie znajdziesz nasze publikacje, i nie tylko...

Open Journal Systems

System do zarządzania online procesem redagowania czasopisma.

Open Conference System

System do zarządzania online konferencjami naukowymi.