Aktualności Etyka Filozofia Studio DTP Academicon

Książka Nataszy Szutty nominowana do tytułu roku z zakresu nauk humanistycznych

Z dumą informujemy, że książka naszej koleżanki redakcyjnej, Nataszy Szutty, pt. Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?, wydana przez Wydawnictwo Academicon, trafiła na listę pięciu książek nominowanych przez Kapitułę Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego do tytułu najlepszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych. Jest już to czwarta edycja tego ogólnopolskiego konkursu, zorganizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Wszystkie nominowane książki są najwyższej próby, ale my trzymamy redakcyjne kciuki za książkę Nataszy. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25 listopada podczas wielkiego finału, który odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej. Opracowanie redakcyjne, komputerowe oraz graficzne nominowanej książki zostało wykonane przez nasze Studio DTP Academicon.

Książka Nataszy Szutty Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą? miała swoją premierę w maju ubiegłego roku. O szczegółach publikacji można dowiedzieć się  > tutaj. W grudniu, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, odbyło się spotkanie autorskie z Nataszą, z którego relację opublikowaliśmy > tutaj. Zachęcamy też do przeczytania bardzo interesującego wywiadu z autorką dostępnego > tutaj. Książka można zamówić na stronie > Księgarni Academicon.

Idea konkursu

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego przyznawana jest za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. Ustanowienie takiej nagrody ma na celu promowanie humanistyki – publikacji i wyników badań. Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, miejsce jego organizacji nie jest przypadkowe, bo Uniwersytet Łódzki konsekwentnie podkreśla znaczenie humanistyki we współczesnym świecie.

Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego powstała jako dowód na to, że w dziedzinie humanistyki istnieje grupa wybitnych polskich naukowców. Niestety, pomimo wielkiego potencjału naukowego, ich prace z zakresu nauk humanistycznych, pozostają  często bez echa.

Obecnie trwa IV edycja przyznawania Nagrody przez Kapitułę, której obrady są  trudne i burzliwe. Do finału dochodzi tylko 5 tytułów, a cześć prac które tam się nie znajdzie, też reprezentuje najwyższy poziom naukowy.

Obecnie trwa II etap konkursu w którym Kapituła, uprzednio rozmawiając z autorem, dokona wyboru laureata. Nagroda dla zwycięzcy zostanie wręczona podczas uroczystej Gali.

Pozostałe nominowane prace

Monika Bobako, „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”, Wydawnictwo Universitas.
Adam Dyrda, „Spory teoretyczne w prawoznawstwie. Perspektywa holistycznego pragmatyzmu”, Wydawnictwo Naukowe Scholar Sp. z o.o.
Andrzej Friszke, „Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981–1984”, Wydawnictwo Znak.
Piotr Madajczyk, „Marzenie o narodzie doskonałym. Między biopolityką a etnopolityką”, Wydawnictwo Neriton.

W poprzednich edycjach laureatami Nagrody zostali:

prof. Jan Strelau (SWPS), dr hab. Ewa Kołodziejczyk (PAN) i dr hab. Dorota Sajewska (IKP UW)

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować