Książka Nataszy Szutty Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą? miała swoją premierę w maju ubiegłego roku. O szczegółach publikacji można dowiedzieć się > tutaj. W grudniu, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, odbyło się spotkanie autorskie z Nataszą, z którego relację opublikowaliśmy > tutaj. Zachęcamy też do przeczytania bardzo interesującego wywiadu z autorką dostępnego > tutaj. Książka można zamówić na stronie > Księgarni Academicon.
Idea konkursu
Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego przyznawana jest za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. Ustanowienie takiej nagrody ma na celu promowanie humanistyki – publikacji i wyników badań. Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, miejsce jego organizacji nie jest przypadkowe, bo Uniwersytet Łódzki konsekwentnie podkreśla znaczenie humanistyki we współczesnym świecie.
Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego powstała jako dowód na to, że w dziedzinie humanistyki istnieje grupa wybitnych polskich naukowców. Niestety, pomimo wielkiego potencjału naukowego, ich prace z zakresu nauk humanistycznych, pozostają często bez echa.
Obecnie trwa IV edycja przyznawania Nagrody przez Kapitułę, której obrady są trudne i burzliwe. Do finału dochodzi tylko 5 tytułów, a cześć prac które tam się nie znajdzie, też reprezentuje najwyższy poziom naukowy.
Obecnie trwa II etap konkursu w którym Kapituła, uprzednio rozmawiając z autorem, dokona wyboru laureata. Nagroda dla zwycięzcy zostanie wręczona podczas uroczystej Gali.
Pozostałe nominowane prace
Monika Bobako, „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”, Wydawnictwo Universitas.
Adam Dyrda, „Spory teoretyczne w prawoznawstwie. Perspektywa holistycznego pragmatyzmu”, Wydawnictwo Naukowe Scholar Sp. z o.o.
Andrzej Friszke, „Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981–1984”, Wydawnictwo Znak.
Piotr Madajczyk, „Marzenie o narodzie doskonałym. Między biopolityką a etnopolityką”, Wydawnictwo Neriton.
W poprzednich edycjach laureatami Nagrody zostali:
prof. Jan Strelau (SWPS), dr hab. Ewa Kołodziejczyk (PAN) i dr hab. Dorota Sajewska (IKP UW)
Skomentuj