Czym są wydawnictwa zwarte?
Spieszymy z wyjaśnieniem! Mogą to być: drukowane książki i broszury, mapy, książki mówione na kasetach, płytach CD lub DVD, publikacje elektroniczne zarówno na nośnikach fizycznych (takich jak taśmy czytelne maszynowo, dyskietki czy CD-ROM-y), jak i w Internecie, cyfrowe kopie drukowanych publikacji książkowych, publikacje w postaci mikroform, oprogramowanie edukacyjne lub instruktażowe, publikacje multimedialne (jeśli podstawowym ich składnikiem jest tekst).
Skąd wziąć ISBN?
Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki pozyskuje się za pośrednictwem specjalnego serwisu, w którym wydawcy po rejestracji mogą wnioskować o kolejne pule numerów (nie ma możliwości otrzymania tylko jednego) oraz nimi zarządzać i zgłaszać wykorzystane numery. Nadanie numeru jest bezpłatne i nieobowiązkowe, a informacja o jego przydzieleniu oraz nazwie i adresie wydawcy przekazywana jest do International ISBN Agency w Londynie i udostępniana publicznie w ośrodkach informacji bibliotecznej.
Jak wygląda ISBN?
Ciekawe jest również to, jak zbudowany jest numer i co oznaczają poszczególne cyfry. Od 2007 r. składa się on z 13 cyfr, które za pomocą znaku (-) są dzielone na pięć grup:
- prefiks EAN (w przypadku książek zawsze 978 lub 979), konieczny do utworzenia zapisu EAN, w tym do wygenerowania kodu kreskowego,
- kod kraju lokalizujący wydawcę – w Polsce jest to 83,
- prefiks wydawcy, czyli grupa cyfr (od dwóch do sześciu) przypisana na stałe konkretnemu wydawcy,
- różne numery ISBN nadawane kolejnym książkom; w Polsce wydawca otrzymuje 10, 100, 1000 lub 10 000 numerów (nie ma możliwości otrzymania jednego numeru ISBN),
- cyfra kontrolna, która nie koduje żadnych informacji, a jest wynikiem działania matematycznego, wykonanego na poprzednich cyfrach.
Jak więc widzicie, numer ten nie jest przypadkowy i ma on swoją funkcję. I chociaż nadawanie go nie jest obligatoryjne, to uchodzi za dobrą praktykę w branży wydawniczej. Z tego względu znajdziecie go w każdej publikacji wydanej przez Wydawnictwo Academicon.
Więcej o zasadach nadawania Międzynarodowego Znormalizowanego Numeru Książki możecie się dowiedzieć ze strony Biblioteki Narodowej.
Skomentuj