Blog wydawniczy

Co to jest ISBN?

Grafika z pytaniem: co to jest ISBN?
Zastanawialiście się kiedyś, czym jest ISBN? Ten tajemniczy ciąg cyfr zamieszczany na stronie redakcyjnej oraz okładce książki to Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki (International Standard Book Number). Służy on do jednoznacznej identyfikacji wydawcy i wydawanych przez niego wydawnictw zwartych.

Czym są wydawnictwa zwarte?

Spieszymy z wyjaśnieniem! Mogą to być: drukowane książki i broszury, mapy, książki mówione na kasetach, płytach CD lub DVD, publikacje elektroniczne zarówno na nośnikach fizycznych (takich jak taśmy czytelne maszynowo, dyskietki czy CD-ROM-y), jak i w Internecie, cyfrowe kopie drukowanych publikacji książkowych, publikacje w postaci mikroform, oprogramowanie edukacyjne lub instruktażowe, publikacje multimedialne (jeśli podstawowym ich składnikiem jest tekst).

Skąd wziąć ISBN?

Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki pozyskuje się za pośrednictwem specjalnego serwisu, w którym wydawcy po rejestracji mogą wnioskować o kolejne pule numerów (nie ma możliwości otrzymania tylko jednego) oraz nimi zarządzać i zgłaszać wykorzystane numery. Nadanie numeru jest bezpłatne i nieobowiązkowe, a informacja o jego przydzieleniu oraz nazwie i adresie wydawcy przekazywana jest do International ISBN Agency w Londynie i udostępniana publicznie w ośrodkach informacji bibliotecznej.

Jak wygląda ISBN?

Ciekawe jest również to, jak zbudowany jest numer  i co oznaczają poszczególne cyfry. Od 2007 r. składa się on z 13 cyfr, które za pomocą znaku (-) są dzielone na pięć grup:

  1. prefiks EAN (w przypadku książek zawsze 978 lub 979), konieczny do utworzenia zapisu EAN, w tym do wygenerowania kodu kreskowego,
  2. kod kraju lokalizujący wydawcę – w Polsce jest to 83,
  3. prefiks wydawcy, czyli grupa cyfr (od dwóch do sześciu) przypisana na stałe konkretnemu wydawcy,
  4. różne numery ISBN nadawane kolejnym książkom; w Polsce wydawca otrzymuje 10, 100, 1000 lub 10 000 numerów (nie ma możliwości otrzymania jednego numeru ISBN),
  5. cyfra kontrolna,  która nie koduje żadnych informacji, a jest wynikiem działania matematycznego, wykonanego na poprzednich cyfrach.

Jak więc widzicie, numer ten nie jest przypadkowy i ma on swoją funkcję. I chociaż nadawanie go nie jest obligatoryjne, to uchodzi za dobrą praktykę w branży wydawniczej. Z tego względu znajdziecie go w każdej publikacji wydanej przez Wydawnictwo Academicon.

Więcej o zasadach nadawania Międzynarodowego Znormalizowanego Numeru Książki możecie się dowiedzieć ze strony Biblioteki Narodowej.

 

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować