Blog wydawniczy

Przecinek przed spójnikiem „i” – czy można go postawić?

przecinek i spójnik
Polski nie jest językiem łatwym. Obowiązuje w nim wiele zasad, a także…wyjątków od zasad :) Często trudno wszystko zrozumieć i zapamiętać. Zdarzają się więc niekiedy pewne uproszczenia i uogólnienia w stosowaniu reguł, które mogą skutkować błędami. Jednym z tego typu uproszczeń może być przekonanie, że przed spójnikiem „i” nigdy nie stawia się przecinka. Czy tak jest w istocie? Niekoniecznie!

Spójnik „i” najczęściej łączy dwie jednakowe części zdania lub dwa zdania współrzędne wtedy przecinek jest zbędny. Przykłady:

Iza kupiła w sklepie mleko i jajka.

Andrzej szedł ulicą i rozmawiał przez telefon.

Istnieją jednak określone przypadki, gdy postawienie przecinka przed spójnikiem „i” będzie uzasadnione, a wręcz konieczne.

Kiedy przed spójnikiem „i” stawia się przecinek?


Przecinek należy postawić, gdy
spójnik się powtarza i jednocześnie pełni tę samą funkcję w zdaniu:

Iza kupiła w sklepie mleko i jajka, i chleb. (spójnik powtarza się i łączy jednakowe części zdania)

Andrzej szedł ulicą i rozmawiał przez telefon, i rozglądał się wokół. (spójnik powtarza się i łączy trzy zdania współrzędne)

UWAGA! W przypadku, gdy spójnik się powtarza, ale nie pełni tej samej funkcji, nie stawiamy przecinka!

Iza kupiła w sklepie mleko i jajka i zapłaciła kartą. (pierwsze „i” łączy dwie jednakowe części zdania, a drugie   dwa zdania współrzędne)

Kiedy jeszcze przed spójnikiem „i” postawimy przecinek? W sytuacji, gdy w zdaniu złożonym łączy on dwa zdania współrzędne, lecz między nimi znajduje się zdanie podrzędne:

Kasia planowała zdać egzamin na prawo jazdy, do którego pilnie się przygotowywała, i kupić własny samochód.

Może się również zdarzyć taka sytuacja, że w zdanie nadrzędne zostanie wplecione zdanie podrzędne, które należy wydzielić przecinkami bez względu na następujące po owym zdaniu podrzędnym spójniki.

Iza kupiła mleko, które nie zawiera laktozy, i jajka.

Przecinek przed spójnikiem „i” należy postawić także wtedy, gdy spójnik ten wprowadza człon będący dopowiedzeniem:

Michał znał Mateusza bardzo dobrze, i to od wielu lat.

Anna potrzebowała, i to od zaraz, kubka mocnej kawy.

Jak widać, interpunkcja w języku polskim nie zawsze daje się sprowadzić do prostych reguł, które można stosować automatyczne w każdym zdaniu. Warto pamiętać, że o miejscu, w którym postawimy przecinek, decyduje budowa zdania i na to zwracać uwagę.

Jeśli ciekawią Was inne zagadnienia językowe i edytorskie, zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami na blogu wydawniczym Academicon.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować